Co robić jak zginie nam / znajdziemy zwierzę

Niezbędnym elementem, z którym pies nie powinien się rozstawać jest ADRESATKA! Adresatka to taka mała zakręcana tubka czy skórzane serduszko, gdzie w środku jest karteczka na naszym numerem telefonu. Można też wygrawerować adresatkę w sklepie zoologicznym albo po prostu napisać numer telefonu na obroży. PIES MUSI BYĆ OZNAKOWANY W Widoczny SPOSÓB. Czip to nie to samo, Czipa trzeba odczytać a czytnik ma tylko weterynarz i schronisko.  ADRESATKA TO PODSTAWA!

Co w sytuacji, gdy pies zaginął a nikt nie dzwoni ?

 1. Powiadom Straż Miejską
 2. Powiadom wszystkie okoliczne schroniska i przytuliska (wyślij maila ze zdjęciem i znakami szczególnymi, napisz czy miał obrożę, szelki, czy miał klapnięte ucho czy rudą plamę na karku). Zostaw swój nr telefonu.
 3. Zatrudnij sąsiadów, przyjaciół, rodzinę, kolegów syna i poproś o pomoc. Sama/sam nie dasz rady, w kupie siła. Umów się ze znajomymi na spacer, narysuj mapkę i ustal każdemu trasy rozwieszania plakatów.
 4. głoś zaginięcie psa na portalach ogłoszeniowych – FACEBOOK,  www.zaginionepsy.pl, www.zaginionepsy.waw.pl, www.gumtree.pl, www.allegro.pl, www.olx.pl, www.morusek.pl i inne. Zgłoś to również na stronach schronisk oraz portalach społecznościowych takich jak FaceBook, Nasza-Klasa, Goldenline itp. PIES MOŻE PRZEMIEŚCIĆ SIĘ OK. 10 KM W CIĄGU KILKU GODZIN!
 5. Plakaty/ulotki . Na plakacie powinno znajdować się aktualne zdjęcie psa wraz z dokładnym opisem (część plakatów będzie wydrukowana na czarno białej drukarce bądź kserowana – w tekście dokładnie opisz psa, jego kolor, wygląd, charakterystyczne znaki). Zachęć ludzi do pomocy poprzez wyznaczenie NAGRODY za znalezienie pupila. Podaj numer telefonu osoby, która o każdej porze dnia i nocy będzie go dobierać. Pies może pojawić się w danym momencie tu i tam – bądź w gotowości pojechać po niego natychmiast !
  Wydrukowane plakaty, setki plakatów – rozwieszaj wszędzie, nie tylko na np. przystankach autobusowych ale na każdym drzewie, latarni, słupie, murze, ulotki wkładaj za wycieraczki aut. Odnajdź miejsca, gdzie „psiarze” chodzą na spacery – to nasi sprzymierzeńcy ! Rozdaj im ulotki, poinformuj i poproś o przekazywanie dalej.
  Pamiętaj – plakaty są małe. Zwróć uwagę przechodzących, zdenerwuj tym wszystkie firmy sprzątające – wszak to dla dobra Twojego pupila. PAMIĘTAJ ! Gdy pies się odnajdzie POZRYWAJ WSZYSTKO. Plakaty/ulotki są szybko zrywane. Codziennie odwiedzaj te miejsca i DOWIESZAJ ZERWANE PLAKATY!
 6. zadzwoń do urzędu miasta, odnajdź hycli (wyciągnij od nich te informacje – pamiętaj, nie są poufne, hycel dostaje wynagrodzenie od podatników) odławiających psy z tego terenu i zgłoś fakt. Pilnuj tego – urzędnicy są bardzo opieszali.
 7. Poinformuj firmy sprzątające zwłoki psów z ulicy – to najmniej przyjemna informacja, ale niestety trzeba.
 8. przeglądaj ogłoszenia internetowe. Możliwe, że Twój psiak został ukradziony. Możliwe również, że zgubił adresatkę a osoby, które go znalazły nie mają możliwości odczytania czipa.
 9. Nie odpuszczaj. Psy znajdują się nawet po kilku tygodniach a czasami latach!