Fakty i mity o kastracji

MARZEC MIESIĄCEM STERYLIZACJI www.akcjasterylizacji.pl

 

W naszej pracy nie raz spotykamy się ze sprzeciwem dotyczącym zabiegów sterylizacyjnych. U podstaw niepokoju przyszłych właścicieli najczęściej leżą cztery podstawowe mity.

 

Mit pierwszy – Suczka dla zachowania zdrowia musi chociaż raz mieć szczenięta

Ciężko znaleźć uzasadnienie takiego stwierdzenia. Nie istnieją żadne medyczne wskazania do ciąży oraz odchowywania szczeniąt. Macierzyństwo nie wzmacnia suczek, nie uspakaja ich i nie chroni przed żadną z chorób.

Żaden doświadczony lekarz nie będzie namawiał do bezpodstawnego medycznie rozrodu. Każda ciąża, poród i kilkutygodniowa opieka nad szczeniętami mocno obciąża organizm. Sunia potrzebuje później kilku tygodni żeby dość do pełni zdrowia i sił.

 

Mit drugi – Po sterylizacji/kastracji zmienia się charakter psa, pies głupieje

Czas całkowitej stabilizacji hormonalnej po zabiegu trwa ok 3 miesięcy (wyciszenie hormonalne zaczyna się juz ok 3 tygodni po operacji).

Jedynymi powiązanymi z tym faktem, zauważalnymi zmianami w zachowaniu psa są jego mniejsze zainteresowanie płcią przeciwną i bójkami oraz zmniejszona chęć dominacji.

Wysterylizowane/wykastrowane psy są też mniej terytorialne i skłonne do ucieczek.

Ani sterylizacja ani kastracja nie obniża poziomu inteligencji psa!

Wręcz przeciwnie. Ponieważ psiak stabilny hormonalnie jest mniej zainteresowany przedstawicielami swojego gatunku wzmacnia się jego więź z właścicielem, dzięki czemu opiekun może wyegzekwować od pupila w większe posłuszeństwo. Skupienie psa na panu umożliwia też lepszą i bardziej owocną pracę.

Odpowiedzmy sobie na pytanie podstawowe – czy, gdy sytuacja zmusza nas do posiadania jednej nerki również głupiejemy? Czy utrata przez kobietę macicy sprawia, że zyskuje ona miano „innej”? Człowiek po stracie jakiegokolwiek narządu nie zmienia się. Tak samo jest ze zwierzętami…

Mit trzeci – Pies będzie tył

Tyją nie psy sterylizowane/kastrowane tylko psy nadmiernie karmione i pozbawione odpowiedniej ilości ruchu.

Prawdą jest, że u niektórych psiaków po zabiegu wzmaga się apetyt lub zmniejsza metabolizm. Jednak racjonalne żywienie (w przypadku karmy suchej stosowanie karm typu „light” i dawkowanie ich wg zaleceń producenta, a w przypadku samodzielnego gotowania ustalenie z weterynarzem wielkości dziennej porcji żywieniowej) oraz regularne, dostosowane do temperamentu psa, spacery w pełni zapobiegają nadmiernemu przyrostowi wagi pupila.

 

Mit czwarty ” Nie chcę odbierać psu przyjemności”

Takie uczłowieczenie zwierzęcego aktu płciowego jest całkowicie bezpodstawne. Zwierzęta kierują się WYŁĄCZNIE instynktem. Jeśli ktokolwiek chociaż raz byłeś naocznym świadkiem psiego zapłodnienia, bardzo szybko wycofasz się ze twierdzenia, że owy akt przynosi tak suczkom jak i psom jakąkolwiek przyjemność. Zapłodnienie najczęściej jest bardzo bolesnym dla obu stron,  kilkudziesięcio – minutowym procesem.

Zwierzęta po zakończeniu kopulacji przez kilkanaście minut nawet godzin są ze sobą „zczepione”. Dzieje się tak dlatego, że pochwa suki się kurczy zaciskając w sobie członka. Pies próbuje się wydostać z wnętrza suki. Zwierzęta przybierają wówczas dość specyficzną pozę, stoją do siebie tyłem wciąż sczepione. Nie myślcie sobie moim mili, że one tak chcą. One po prostu nie mogą się oddzielić. Członek psa jest wtedy nienaturalnie wygięty – zwierzęta CIERPIĄ skomląc przy tym okropnie.

Po zakończeniu kopulacji suczki mają obolałą, poraniona pochwę, a pieski nawet przez kilka dni opuchnięte, obtarte prącie.

A więc? Czy zwierzętom jest przyjemnie?

Cały akt i jego skutki nie mają więc nic wspólnego z przyjemnością.

 

ZALETY STERYLIZACJI

Sterylizacja zapobiega wielu ciężkim chorobom.

U wysterylizowanych suczek prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór sutka, gruczolakoraka, oraz inne nowotwory dróg rodnych spada o około 60% (u suczek sterylizowanych przed pierwszą cieczką nawet o 90%).

Sterylizacja jest też zabiegiem o wiele mniej inwazyjnym i obciążającym dla organizmu niż wszelkie zabiegi usuwające nowotwór. Późne wykrycie nowotworu często daje przerzuty do płuc, kości i kończy się bolesną śmiercią zwierzaka.

Sunie po zabiegu są także całkowicie chronione przed ropomaciczem (To bardzo ciężka choroba dotykająca niesterylizowane suczki. Ponieważ jej objawy są nieswoiste bywa zbyt późno diagnozowania co niestety często skutkuje nagłą śmiercią) oraz hormonozależnymi chorobami skóry.

Sterylizacja eliminuje także ciążę urojoną, która jest bardzo ciężkim przeżyciem tak fizycznym (laktacja, zapalenie sutków) jak i psychicznym dla suczek i ich właścicieli.

Zabieg sterylizacji trwa ok 40 minut. Po operacji zalecana jest ochrona szwów przed lizaniem (można zaopatrzyć się w specjalny fartuszek, który uniemożliwi suni „grzebanie” przy rance pooperacyjnej).

Przez 4 dni sunia dostaje delikatny środek przeciwbólowy oraz dwa razy ( 2 i 4 doba) antybiotyk.

Po 10 dniach od zabiegu zostają zdjęte szwy, a sunia nie odczuwa juz żadnych dolegliwości ani niedogodności związanych z przebyta operacją.

Również koszt sterylizacji jest o kilkaset do kilku tysięcy złotych mniejszy niż koszt leczenia wszelkich chorób związanych z brakiem wykonania zabiegu w odpowiednim czasie.

 

Kastracja również chroni

Kastrowane pieski nie zapadają na bardzo trudne w leczeniu nowotwory, jąder oraz prostaty oraz hormonozależne choroby skóry.

Wielokrotnie spada też u nich prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów odbytu oraz przepukliny kroczowej.

Tak samo jak w przypadku suczek, wszelkie choroby nowotworowe mają zazwyczaj bardzo ciężki i źle rokujący przebieg. Szanse na przeżycie psiaka z późno wykrytym nowotworem są bardzo niskie.

U piesków po zabiegu zmniejsza się tez (lub zostaje całkowicie wyeliminowana) tendencja do ucieczek. Wykastrowane samce pozbawione zostają popędu płciowego, a właśnie pogoń za sunią w okresie cieczki to najczęstsza przyczyna ucieczek.

Ponieważ wykastrowany pies przestaje być terytorialnym przeciwnikiem dla innych samców zmniejsza się także prawdopodobieństwo agresji, a co za tym idzie pogryzień, przez inne psy.

Kastracja to łatwy i małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, trwający ok 20 minut. Po zabiegu trzeba uniemożliwić pieskowi lizanie szwów, zakładając specjalny kołnierz ochronny. Przez 3 dni piesek dostaje również delikatne środki przeciwbólowe. Dziesięć dni po operacji zostają zdjęte szwy i psiak wraca do pełnej formy.

 

Koszty

Komercyjne ceny kastracji i sterylizacji w Pabianicach oscylują w granicach:

kastracja

małe pieski do 10kg ok …zł

średnie pieski 10kg do 20 kg ok …zł

duże psy 20kg + …zł

sterylizacja

małe suczki do 10 kg …zł

średnie suczki 10kg do 20kg ….zł

duże suki 20kg+ …..zł

W marcu każdego roku przeprowadzana jest także akcja tańszej sterylizacji oraz kastracji. W tym okresie placówki weterynaryjne, które biorą udział w akcji zmniejszają ceny zabiegów o ok 50%.  Wykaz lecznic uczestniczących w programie dostępny jest na stronie www.akcjasterylizacja.pl

 

Termin sterylizacji/kastracji szczeniąt:

– suczki w wieku 8-9 miesięcy (tuż przed pierwszą cieczką) lub trzy tygodnie po ukończeniu pierwszej cieczki.

– pieski (zależnie od wielkości)

  1. a) psy docelowo małe – po ukończeniu 9 miesięcy życia,
  2. b) psy docelowo średnie – po ukończeniu 12 miesięcy życia,
  3. c) psy docelowo duże – po ukończeniu 15 miesięcy życia.

 

Poza ewidentnymi zdrowotnymi korzyściami jakie zyskuje wykastrowany psiak czy wysterylizowana sunia, dla nas ludzi zajmujących się bezdomnymi psami istnieje jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. Sterylizacja i kastracja, a co za tym idzie racjonalny, kontrolowany rozród to jedyna droga do ograniczenia bezdomności zwierząt.

Obecnie w polskich schroniskach przebywa kilkaset tysięcy (być może i więcej) bezpańskich, niechcianych zwierząt. Prawdopodobnie drugie tyle z nich włóczy się, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Nowonarodzone szczenięta, których matkami często są „niedopilnowane” suczki zabierają szanse na dom tym, które już są na świecie. Wiele z nich również dołącza do rzeszy tych biednych i niechcianych, kończąc życie w schroniskowym boksie.

Apelujemy więc do właścicieli o  poddawanie ich pupili zabiegowi kastracji i sterylizacji. Uchroni to Wasze zwierzęta przed wieloma zagrożeniami, a mądre podejście do rozmnażania pozwoli skutecznie zmniejszać ból bezdomnego istnienia. Kastrując i sterylizując nasze psy przedłużamy ich życie oraz podnosimy jego komfort.