Zasady adopcji

Zasady adopcji

Adopcja to przemyślane działanie. Nie można adoptować pod wpływem chwili, emocji, które targają nami widząc zdjęcie słodkiego szczeniaka czy ślicznego pieska.
Pies to nie rzecz tylko CZŁONEK RODZINY, istota, którą będziemy musieli opiekować się przez najbliższych kilka/kilkanaście lat. To nie zabawka, którą postawimy na półce kiedy się znudzi. To żywa istota, która musi wyjść na spacer, poudzielać się towarzysko (wąchanie trawy, znaczenie terenu, spotkania z innymi psami), skorzystać z toalety (trawy), zjeść. Istota ta nie zawsze może pojechać za granicę czy na wczasy z nami, wyjazd majowy czy narty. Istota ta może zachorować, co wiąże się z kosztami. Zastanów się co zrobisz, jeśli na przykład pogryzie Twoje buty albo nabrudzi na dywan.

Zasady naszych adopcji są proste.

  • Przede wszystkim wymagamy przemyślanych decyzji. W tym pomoże Wam nasza ankieta przedadopcyjna (Ankiety i umowy). Jeśli jesteś zainteresowany adopcją któregoś z naszych podopiecznych prosimy o wypełnienie ankiety i odesłanie jej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Często przed adopcją przeprowadzamy także wizytę przedadopcyjną. Wizyta przedadopcyjna to spotkanie z wolontariuszem, który odwiedzi przyszłe miejsce zamieszkania pupila. Na wizycie muszą być wszyscy członkowie rodziny, którzy wyrażą zgodę na adopcję.
  • Fakt adopcji potwierdza umowa adopcyjna, którą przyszły właściciel zobowiązuje się podpisać.
  • Kontakt poadopcyjny to nic innego jak kontakt z nami utrzymywany po adopcji psa (wysyłamy maile i zdjęcia, dzwonimy, chwalimy się naszym pupilem, a czasami nawet spotykamy).

 


Zanim adoptujesz

Przede wszystkim poczytaj w Internecie/książce o wychowaniu i pielęgnacji konkretnego typu psów. Nasi podopieczni to głównie mieszańce, często noszą jednak w sobie cechy jakiejś rasy. Sprawdź czy będziesz w stanie zapewnić odpowiednią aktywność fizyczną dla psa w typie husky lub teriera, czy odpowiednio zadbasz o sierść kudłacza. Zastanów się, czy chcesz psa spokojnego, czy będziesz uprawiał z nim sporty. Pies to nie tylko wygląd, to przede wszystkim cechy charakteru!

Schroniska i azyle pękają w szwach od psich i kocich nieszczęść, ulice pełne są porzuconych, walczących o przetrwanie w ludzkim świecie zwierząt… Przemyśl swoją decyzję bardzo dokładnie, aby niepotrzebnie nie narobić nadziei psu, dla którego będziesz całym światem. Adopcja bezdomnego zwierzęcia nie jest łatwa, wymaga nie tylko dobrego serca i odwagi, ale w równym stopniu zastanowienia się i pewności. Zatem pierwszym krokiem chcącej przygarnąć zwierzę osoby powinien być szczery rachunek sumienia i odpowiedź na następujące pytania:

  • Czy jestem gotowy wziąć na siebie odpowiedzialność za życie adoptowanego psa/kota? – musimy zdać sobie sprawę, że przyjmowany do naszego domu czworonóg żyje nawet kilkanaście lat i przywiązuje się do nas tak, jak my do niego. Porzucenie jest dla niego, jak dla wszystkich stadnie żyjących zwierząt, tragicznym, silnie stresującym przeżyciem. Dlatego przed adopcją trzeba upewnić się, że każdy członek rodziny godzi się na nowego domownika i liczyć siły na zamiary – okrucieństwem jest odebranie danej skrzywdzonemu, bezdomnemu zwierzęciu nadziei na normalne życie i dom tylko dlatego „że się przeliczyliśmy”!
  • Czy jestem w stanie wypełniać codzienne obowiązki związane z utrzymaniem zwierzęcia? – poza niezaprzeczalną przyjemnością jaką jest obcowanie z najlepszym przyjacielem człowieka, posiadanie zwierzaka to także obowiązki: należy zapewnić mu odpowiednie pożywienie, opiekę weterynaryjną, zadbać o jego higienę (odrobaczanie, szczepienia, zabezpieczenie przed insektami), poświęcić mu swój czas i towarzystwo, odpowiednią porcję ruchu (spacery, zabawy). Ważną sprawą jest możliwość zapewnienia zwierzęciu opieki na czas urlopu. Należy zatem obiektywnie ocenić swój i innych domowników zapał do opieki nad zwierzakiem, a także przeanalizować sprawę od strony finansowej.

 


Szczeniak czy pies dorosły?

Adopcja szczeniaka

Należy pamiętać, że na samym początku maluchowi należy poświęcić naprawdę dużo czasu – ucząc go podstawowych zasad życia w ludzkiej rodzinie, chodząc z nim na niezbędne szczepienia i kontrole do weterynarza, należy także pogodzić się z dość sporym prawdopodobieństwem wystąpienia w domu szkód – to zostanie posiusiane, tamto zjedzone, inne znowu tylko rozszarpane, podrapane, poślinione… Jeśli masz dzieci, to musisz być świadomy, że adoptując szczenię, bierzesz na swoją głowę kolejne dziecko, które również trzeba dobrze wychować. Cierpliwość, przejrzyste zasady i konsekwencja – to słowa kluczowe szczególnie na początku wspólnej drogi, ale też przez całe wspólne życie. Bez tego, ze ślicznego stworzonka może wyrosnąć nam mały tyran, który na każdym kroku będzie chciał wejść nam na głowę i postawić na swoim. I pamiętaj, że każdy słodki i uroczy szczeniaczek wyrośnie kiedyś na dorosłego psa - takiego, jakich mnóstwo w każdym schronisku.

Adopcja dorosłego psa

Wprawdzie dorosłe zwierzęta szybciej uczą się czystości w domu i przystosowują do pewnych panujących w nim zasad, należy pamiętać, jednak że mogą one mieć za sobą wiele złych doświadczeń, mogą w niektórych sytuacjach być lękliwe, bać się konkretnych rzeczy bądź ludzi – dlatego adoptując takie zwierzę należy dowiedzieć się o nim jak najwięcej, bacznie obserwować i pomagać mu w powrocie do normalnego życia prowadząc przemyślaną socjalizację. Szczególnie adopcje dorosłego psa należy przemyśleć gdy mamy lub planujemy mieć dzieci – czworonogi to doskonali towarzysze dzieciństwa, uczą dzieci empatii, odpowiedzialności i wrażliwości, jednak nie każde zwierzę nadaje się do życia w rodzinie z małymi dziećmi. Mimo tych ewentualnych problemów warto adoptować dorosłe psy – mają one mniejsze szanse na kochający dom niż „słodziutkie maluszki”, są bardziej niż one świadome swojej trudnej sytuacji, a więc bardziej cierpią, warto dać im ciepło i miłość wynagradzając ból, smutek i strach, jakiego wcześniej doświadczyły. Wbrew obiegowym opiniom – DOROSŁEGO ZWIERZAKA RÓWNIEŻ MOŻNA WYCHOWAĆ, NAUCZYĆ WIELU RZECZY. Pokocha on nas wcale nie mniej (a może nawet bardziej?) niż szczeniak, który jest z nami „od małego”.

Adopcja psiego seniora

Bez wątpienia zwierzęta porzucone z powodów starości bądź choroby znajdują się w najtrudniejszej sytuacji – nie mają one dużej szansy na znalezienie nowego domu, brak im umiejętności i wytrzymałości pozwalających samodzielnie zdobyć jedzenie, obronić się, znaleźć odpowiednie schronienie, poza tym porzucenie przez wieloletniego ludzkiego towarzysza odczuwają wyjątkowo silnie. Adopcja takiego starszego, nie najpiękniejszego, często schorowanego zwierzaka to piękny gest, który często łączy się z uratowaniem mu życia. Troskliwa opieka może sprawić, że takie zwierzę będzie żyło dłużej, wypięknieje, a jeśli nawet dość szybko odejdzie – zazna pod koniec życia miłości i bezpieczeństwa – czasem najważniejsze są chwile, nie lata. Przed podjęciem takiej decyzji należy upewnić się, że będzie stać nas na ewentualne wizyty u weterynarza i możliwe leczenie.
Z naszych osobistych doświadczeń – to właśnie te poczciwe staruszki okazują się najwierniejszymi i najwspanialszymi przyjaciółmi. Serce rośnie, gdy widzi się jak z dnia na dzień młodnieją pod wpływem miłości i troskliwej opieki.

W każdym przypadku, trzeba pamiętać, że nie ma problemów nie do rozwiązania. W każdym przypadku, trzeba wykazać się cierpliwością, szczególnie przez pierwsze wspólne dni. Pamiętaj, że adoptowany zwierzak raczej nie pokocha Cię od pierwszego wejrzenia – musisz dać mu czas aby Ci zaufał, poczuł się bezpiecznie i komfortowo w Twoim towarzystwie i w nowym miejscu. Warto też cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat wychowania, zdrowia czy żywienia zwierzaka.

 


STERYLIZACJA/KASTRACJA 

Sterylizacja lub kastracja to nieodzowny warunek adopcji. Staramy się, by zwierzęta przekazane do adopcji zawsze były wykastrowane lub wysterylizowane. Czasami jednak nie możemy wykonać zabiegu z różnych względów takich jak np. zbyt młody/stary wiek zwierzęcia lub zły stan zdrowia.

W przypadku adopcji szczenięcia nowy właściciel zawsze zobowiązuje się w umowie adopcyjnej do przeprowadzenia zabiegu sterylizacji/kastracji w odpowiednim terminie i przedstawienia stosownego zaświadczenia od lekarza weterynarii. Jest to warunek konieczny adopcji.

 


Przygotowanie do adopcji

Przed przyjęciem nowego członka rodziny trzeba się solidnie przygotować. Zacznijmy od obroży i adresatki (to taka mała saszetka skórzana, tubka metalowa lub stalowa blaszka, gdzie napisany jest numer telefonu do właściciela w razie gdyby pies się zgubił) oraz smyczy.

Pies musi mieć gdzie spać. Nałóż narzutę na kanapę jeżeli nie lubisz sierści (wszak to członek rodziny, więc dlaczego ma nie korzystać z kanapy). Musimy zakupić posłanie lub przygotować koc bo mimo tego, że psiak będzie mógł spać w łóżku czy na kanapie – pupil powinien mieć swój własny kąt.

Pies musi jeść. Niezależnie od tego czy będziesz gotować psu zakup suchą karmę i naucz psiaka ją jeść. To wygoda, a przede wszystkim sucha karma zawiera wszystkie niezbędne zwierzęciu witaminy i składniki. Jeżeli pies wymaga specjalistycznej karmy musisz taką kupić (jak skomponować jedzenie dla psa z chorą wątrobą czy nerkami?).
Kupując karmę w markecie czy sklepie spójrz na skład tej karmy! Większość karm dostępnych w sklepach zawiera 4 albo 5 % mięsa! A gdzie reszta???
Najlepiej kupić karmę w sklepie zoologicznym, u weterynarza lub renomowanych firmach w Internecie – wychodzi najtaniej a dowożą pod same drzwi!
NIE POLECAMY KARM REKLAMOWANYCH W TELEWIZJI typu PEDIGREE czy CHAPPI. Przed zakupem tych karm zwróć uwagę na skład procentowy mięsa! W tej cenie zamówisz w Internecie karmę dobrej jakości z co najmniej 5 krotnie większą ilością mięsa, czyli białka!

Pies musi mieć w czym jeść. Musimy zakupić miski (do wody oraz do jedzenia).

Pozostałe elementy wyprawki to: odpowiednia szczotka lub grzebień, szampon dla psa, zabawki, gryzaki, smakołyki.

 

2018  Fundacja Kunedl Bury   | design by: infomaniak.net